Konopí a zdraví
Projdeme si historii, použití a základní rozdíly mezi konopím a marihuanou. Rozšiřte si s námi své obzory a znalosti.
Historie konopí
Nejstarší zmínky o užívání konopí pocházejí z doby. rok 7000 před naším letopočtem, do mladší doby kamenné, kterou obvykle definujeme jako počátek “neolitu” – prvních zemědělců, a pochází z oblasti starověkého Babylonu.
Nicméně absolutorium za největší rozšíření pěstování a všestranného využití konopí v historii patří do Číny, kde jeden z prvních záznamů o kulturním využití této rostliny pochází z údolí Žluté řeky.
Předpokládá se, že lidé věděli o konopí a síle jeho užívání již dlouho předtím. Oděvy, které lidé nosili, sítě, které používali k lovu ryb a zvěře, provazy, které používali, to vše bylo vyrobeno z dlouhých, pevných a odolných vláken konopí. Staří Číňané se však na sílu této rostliny spoléhali mnohem častěji než jen v případech, kdy šlo o použití vlákna. Spotřebovávali všechny její části: kořeny a listy v lékařství, stonky na textil, provazy a papír, semena na jídlo a olej. Číňané se naučili lisovat semena na cenný olej technikou, která se používá ještě ve 20. století.
Z vylisovaných semen se získá 20 až 30 % oleje. Ten se používal na vaření, do lamp na svícení, do barev a na výrobu mýdla. Odpad po lisování má dostatek živin, aby mohl být výživným krmivem pro domácí zvířata. Konopná vlákna ze starých oděvů a sítí se používala k výrobě papíru, který získal zvýšenou trvanlivost a dodnes se zachoval v hrobech z doby 100 let př. n. l. ( podobný papír se v současnosti používá k výrobě bankovek v Kanadě nebo k lepším vydáním Bible ). Kořeny se ve formě těsta přikládaly na rány, aby se zmírnila bolest při zlomeninách, a v chirurgii. Ani účinky listů a květů nezůstaly dlouho bez povšimnutí. V Číně, stejně jako v jiných oblastech, hrálo konopí spolu s dalšími halucinogenními rostlinami velmi důležitou roli při vzniku náboženství a v životě tehdejších komunit.
Co to vlastně je technické
konopí a jaké je jeho využití?
Dvoudomé rostliny vysoké až 5 metrů
Technické konopí je ve skutečnosti dvoudomá rostlina se vzpřímenými stonky. Konopí se dělí na samičí rostliny, které jsou nižší, ale hustší, a samčí rostliny, které jsou vysoké a štíhlé. Stonky bývají vysoké asi 2,5 až 3 metry. Někdy může jejich výška dosáhnout až 5 metrů.
Celá rostlina má prospěch
Z technického konopí (cannabis sativa) lze vyrobit téměř vše! Z této rostliny lze tedy získat konopné vlákno, olej a výživná semena. K pěstování nejsou potřeba žádné jedy (pesticidy a herbicidy). Konopí je vysoká květina a rychle přeroste všechny rostliny a plevele. Samo o sobě je velmi odolným plevelem. To však nijak nesnižuje výhody konopí setého.
Průmyslové konopí vs. indické konopí
Průmyslové konopí je díky svým příznivým růstovým vlastnostem (tenký, nerozvětvený stonek) a téměř nulovému obsahu THC (max. 0,2 % podle norem EU) charakterizováno jako vynikající rostlina pro průmysl.
Indické konopí se pěstuje především pro svůj pryskyřičný sekret. Tento druh konopí se používá především ke kouření marihuany. Používá se především k výrobě měkkých drog a hašiše. Konopí je plevelná rostlina, která se k nám dostala z jižní Ukrajiny.
Produkty a výrobky
technické konopí
Spektrum výrobků z konopí je velmi široké, lze z něj vyrobit například až 25 tisíc 100% recyklovatelných výrobků.
V západních zemích se průmyslové konopí běžně pěstuje a zpracovává. Zde je vše ve fázi výzkumu, zkušební výroby a zkušebního pěstování. Přestože máme ke konopí velmi benevolentní vztah, netechnické konopné produkty jsou u nás stále spíše netradiční, i když jsou poměrně rozšířené. Základní surovinou, která se používá, je biomasa a osivo.
Cannabis sativa
Ve Slovenské republice se nejčastěji pěstují tyto druhy konopí: Konopí seté (technické konopí) se pěstuje pro svá dlouhá a silná stébla, která se používají v textilním průmyslu (konopné tkaniny). Je také hojně využíváno pro svá olejnatá semena. Olej získaný ze semen se používá v kosmetice, potravinářství, mazivech, mýdlech a barvách.
Nejběžnější použití konopí:
- papír
- oblečení a provazy
- palivo
- kosmetika
- biomasa
- pro lékařské účely (nejčastěji indické konopí, protože obsahuje velké množství kanabinoidů).
KONOPE A JEJÍ LÉČIVÉ ÚČINKY
Přestože je v konopí přítomno několik léčivých složek, za nejdůležitější považujeme tyto. přítomnost esenciálních mastných kyselin.
Konopný olej obsahuje více než 80 % polynenasycených mastných kyselin (PUFA), je bohatým zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA, omega-3), které obsahuje asi 15-30 %, a kyseliny linolové (LA, omega-6), které obsahuje asi 45-60 %. Poměr omega-6/omega-3 mastných kyselin v konopném oleji (2:1 až 3:1) je pro lidské zdraví optimální.
Pokud se tento poměr výrazně změní ve prospěch omega-6 mastných kyselin (jako je tomu u mnoha jiných běžně používaných rostlinných olejů), může dojít k zánětlivým procesům, které mohou zhoršit jakékoli zánětlivé onemocnění od artritidy až po aterosklerózu.