Endokanabinoidní systém a jeho receptory – jakou roli hrají v našem těle?

kfl blog endokanabinoidny system a jeho receptory
47 zobrazení16.7. 2024 Zuzka

Endokanabinoidní systém (ECS) byl objeven teprve před několika desetiletími, ale okamžitě se stal předmětem intenzivního výzkumu, protože hraje zásadní roli v regulaci různých fyziologických procesů. Tento důmyslný signální systém je základním mechanismem, jehož prostřednictvím kanabinoidy působí na naše tělo. Skládá se ze tří hlavních složek: kanabinoidních receptorů, endokanabinoidů a enzymů zodpovědných za jejich syntézu a degradaci. V tomto článku se blíže podíváme na kanabinoidní receptory a na to, jakou roli hrají v našem těle. Chcete-li se o endokanabinoidech dozvědět více, přečtěte si tento článek ECS a kanabinoidy.

Co jsou kanabinoidní receptory?

Receptory si můžeme představit jako zámek, do kterého pasuje pouze určitý klíč. Jsou umístěny na buněčné stěně a komunikují s buňkou o tom, co se děje na vnější straně buňky. Pokud se na receptor naváže částice, která odpovídá specifickému tvaru daného receptoru, mohou nastat dvě situace. První je, že se buňka aktivuje a začne reagovat. Druhá je, že částice nereaguje, ale brání jiné aktivní částici, aby se navázala na daný receptor, a tím zabrání jakémukoli účinku na buňku a naše tělo.

Kanabinoidní receptory jsou roztroušeny po celém našem těle a řídí náš pohyb, paměť, spánkový cyklus, regulaci tělesné teploty, chuť k jídlu, ale také naši schopnost vnímat bolest. Některé studie endokanabinoidnímu systému přisuzují také důležitou roli v imunitním systému.

Jaké endokanabinoidní receptory máme v těle?

Pokud jde o kanabinoidní receptory v našem těle, jsou známy dva hlavní receptory, CB1 a CB2, které doplňují další receptory spřažené s G-proteiny (GPR), jako jsou GPR55, GPR18 nebo GPR35.

Receptory CB1

Receptory CB1 se nacházejí především v mozku a míše, a ovlivňují tak emoce, učení, paměť, pohyb, bolest, trávení nebo imunitní systém. Mohou se však nacházet i v jiných orgánech, například v kůži. Vedle dopaminových nebo serotoninových receptorů tvoří největší podskupinu G-proteinových receptorů v mozku.

Receptory CB2

Receptory CB2 se nacházejí především v buňkách imunitního systému a na neuronech. Mnoho z těchto buněk podporuje produkci cytokinů, které ovlivňují imunitní systém. Kanabinoidy tak mohou snížit zánět v důsledku potlačení imunitního systému.

Receptory GPR

Nadměrná stimulace receptoru GPR55 byla ve studiích spojena s osteoporózou nebo rakovinou. Aktivace receptoru GPR18 byla spojena s regulací krevního tlaku a receptor GPR35 by mohl souviset s metabolickými onemocněními, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, astma, bolest nebo syndrom dráždivého tračníku.

Proč bychom se měli zajímat o náš endokanabinoidní systém?

Nové výzkumy ukazují, že endokanabinoidy a jejich receptory mohou být klíčovou součástí řady onemocnění. Některé studie na zvířatech například prokázaly souvislost mezi obezitou a nadprodukcí endokanabinoidů, která následně způsobila nadměrnou reakci kanabinoidních receptorů a nepravidelný pocit hladu i nevyrovnanou aktivitu inzulínu. Jiná studie naznačuje souvislost mezi fibromyalgií, tj. zvýšenou citlivostí na bolest, a kanabinoidy. K vyvození závěrů je však zapotřebí důkladnějších studií.

Studie z roku 2011 uvádí, že změna v množství přítomných endokanabinoidů a receptorů CB2 byla pozorována téměř u všech onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob, onemocnění jater, ledvin, kostí, kůže, autoimunitních onemocnění, rakoviny, chronické bolesti, plicních onemocnění, nervových onemocnění a žaludečních problémů. Je proto nezbytné pokračovat ve výzkumu endokanabinoidního systému, abychom lépe pochopili jeho potenciál v medicíně.

Endokanabinoidní systém je fascinující a dosud ne zcela prozkoumaný mechanismus, který hraje klíčovou roli v regulaci mnoha fyziologických procesů v našem těle. Pochopení a využití tohoto systému může vést k revolučním přístupům v léčbě různých onemocnění, zlepšení celkového zdraví a podpoře našeho každodenního fungování. Kanabinoidní produkty, které interagují s ECS, představují potenciální řešení pro ty, kteří hledají přírodní a účinné metody ke zlepšení svého zdraví a pohody.

Zdroje:

Zdroj: Informace z článku jsou z knihy:

Wilson, J. (2020). Curious About Cannabis: A scientific Introduction to Controversial Plant (Second Edition). Kapitola 15. “Meet Your Endocannabinoid System”

V knize jsou zmíněny konkrétní studie, o nichž článek pojednává.

Ďalšie články