Co je MCT olej a jeho výhody
MCT olej je na našem trhu poměrně nový. Pokud jste o něm ještě neslyšeli nebo si nejste jisti, co to přesně je, jste na správném místě. V tomto článku vám vysvětlíme, co je MCT olej, odkud pochází a jaké jsou jeho přínosy pro lidský organismus.
Co je MCT olej
Název MCT pochází z anglického názvu pro triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (“Medium Chain Triglycerides”). MCT olej se synteticky získává většinou z kokosového nebo palmového oleje. Je jedním z nejrychlejších zdrojů energie díky svým malým molekulám, které se rychle dostanou do jater a tam se přemění na ketony. Ty naše tělo využívá jako alternativní zdroj energie k glukóze.
MCT olej byl poprvé použit v 50. letech 20. století k léčbě zažívacích potíží s běžnými tuky. Dnes se dostal do povědomí jako doplněk stravy pro zvýšení energie a podporu duševní výkonnosti. Používá se při přechodu na nízkokalorickou nebo ketogenní dietu a je oblíbený u sportovců pro získání dodatečné energie a urychlení regenerace.
Kde sehnat MCT olej
Na rozdíl od jiných rostlinných olejů, kde převažují triglyceridové tuky s dlouhým řetězcem (LCT), obsahuje kokosový olej nejvíce MCT – až 20 % celkového obsahu živin. MCT tuky se nacházejí také například v mateřském mléce, ve výrobcích z kozího, kravského nebo ovčího mléka s vysokým obsahem tuku, ale v podstatně menším množství než v kokosovém nebo palmovém oleji.
MCT olej a jeho výhody
1. MCT a keto dieta
Ketogenní dieta je založena na sníženém příjmu sacharidů, což vede k nedostatku glukózy, která dodává energii. Jako alternativní zdroj energie tak tělo začne přeměňovat tuky na ketony, které tělo využívá místo glukózy. Tuky MCT mohou v tomto případě sloužit jako rychlý zdroj energie. Studie (1) ukázala, že MCT oleje urychlují dobu dosažení ketózy, pomáhají lépe zvládat omezený příjem sacharidů a zmírňují nežádoucí vedlejší účinky ketogenní diety. Taková keto dieta založená na MCT olejích se doporučuje především pacientům trpícím epilepsií, Alzheimerovou chorobou nebo pacientům s rakovinou, u nichž je glukóza hlavním zdrojem energie pro růst nádoru. Změna zdroje energie na ketony tak může zpomalit nebo zastavit růst nádoru (2).
2. Tělesná hmotnost a obezita
Studie prokázaly, že tělesnou hmotnost lze snížit nahrazením tuků s dlouhým řetězcem (LCT) triglyceridovými tuky se středně dlouhým řetězcem, tj. MCT (3). MCT vyvolávají pocit sytosti, a snižují tak potřebu přijímat více sacharidů. To zajišťují již zmíněné menší molekuly MCT, které se rychle vstřebávají, transportují do jater a přeměňují na energii.
3. Gastrointestinální onemocnění
MCT olej se původně používal v medicíně k léčbě Crohnovy choroby a celiakie, které jsou známé častými záněty střev. MCT olej snižuje zánět, zlepšuje střevní mikroflóru, propustnost a střevní metabolismus. Při onemocnění slinivky břišní nebo zkráceného střeva slouží MCT tuk jako náhradní zdroj kalorií bez zatížení trávicího traktu.
4. Neurologická onemocnění
Při onemocněních, jako je epilepsie, Alzheimerova choroba, úzkost nebo deprese, nemůže mozek využívat glukózu jako zdroj energie, a proto využívá energii z ketonů. I v tomto případě může MCT olej pomoci a dodat tělu potřebnou energii díky své rychlé absorpci a přeměně na ketony.
Přestože MCT oleje nejsou považovány za základní doplňky stravy, rozhodně stojí za to je vyzkoušet pro jejich prospěšnost. Nemají žádnou chuť ani vůni, takže je lze snadno přidat do různých potravin od kávy a ranních koktejlů až po dezerty. Jelikož je dobrým nosičem jiných molekul, může velmi dobře zvýraznit chuť ostatních ingrediencí.
Zdroje: Nimbkar, S., Leena, M. M., Moses, J. A., & Anandharamakrishnan, C. (2022). Medium chain triglycerides (MCT): State-of-the-art on chemistry, synthesis, health benefits and applications in food industry. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 21, 843–867.
https://doi.org/10.1111/1541-4337.12926
Zmíněné studie:
(1) Liu, Y. C. (2008). Medium-chain triglyceride (MCT) ketogenic therapy. Epilepsia, 49, 33–36
(2) Nebeling, L. C., & Lerner, E. (1995). Implementing ketogenic diet based on MCT oil in pediatric patient with cancers.pdf. Journal of the American Dietetic Association, 95, 693–697
(3) Maher, T., & Clegg, M. E. (2020). A systematic review and metaanalysis of medium-chain triglycerides effects on acute satiety and food intake. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 61, 636– 648.