Jak podpořit a zvýšit imunitu?

kfl blog ako podporit a zvysit imunitu
46 zobrazení23.7. 2024 Zuzka

Nízká imunita trápí mnoho lidí. Ve spojení s ní bohužel na lidský organismus útočí nejrůznější bakterie, viry a nemoci a tělo se nedokáže dostatečně bránit. Mnoho nemocí pak znepříjemňuje život a tyto nemoci se stále vracejí. Právě podpora imunity je klíčová pro každého člověka, ale zejména pro děti, těhotné ženy a také při rakovině a dalších závažných onemocněních. Jak můžete podpořit svou imunitu? Přečtěte si to v našem článku.

Co je imunita a imunitní systém

Imunita a imunitní systém jsou klíčovými prvky našeho zdraví a pohody. Pochopení toho, jak náš imunitní systém funguje, jak rozpoznat příznaky snížené imunity, co způsobuje oslabení naší obranyschopnosti a jak ji můžeme podpořit, je zásadní pro udržení zdravého životního stylu.

Stručně řečeno, imunita je schopnost lidského těla odolávat infekcím, nemocem a cizorodým látkám a bránit se jim. Imunitní systém je zase složitá síť buněk, tkání a látek, které spolupracují na ochraně těla před patogeny, jako jsou bakterie, viry, plísně a paraziti. Tuto ochranu zajišťují dva hlavní typy imunity: vrozená a získaná.

Hlavními složkami imunitního systému jsou:

  • Bílé krvinky – Některé bílé krvinky pohlcují, ničí bakterie a viry, zatímco jiné produkují protilátky, které pomáhají imunitnímu systému rozpoznat a zničit konkrétní patogeny.
  • Lymfatický systém – Lymfatický systém je síť krevních cév a uzlin, která přenáší tekutinu zvanou lymfa. Lymfa obsahuje bílé krvinky a další imunitní buňky, které pomáhají v boji proti infekcím.
  • Slezina a brzlík – tyto orgány hrají důležitou roli při vývoji a zrání bílých krvinek.
  • Kůže a sliznice – Kůže a sliznice dýchacích cest, trávicího traktu a močových cest slouží jako fyzikální bariéry, které rovněž chrání tělo před infekcí.

Pro každého člověka je nesmírně důležité podporovat svůj imunitní systém a předcházet jeho oslabení. To platí zejména pro lidi trpící rakovinou, autoimunitními chorobami, těhotné ženy apod. Je také důležité podporovat imunitu již od dětství, od 1 roku věku.

Projevy snížené imunity u dětí a dospělých

kfl blog ako podporit a zvysit imunitu

Jak se oslabená imunita projevuje u dětí, ale i u dospělých? U dospělých se projevy oslabené imunity mohou lišit, ale mnohé z nich jsou podobné jako u dětí.

  • Časté infekce – Dospělí s oslabenou imunitou častěji trpí infekcemi horních cest dýchacích, jako je nachlazení a chřipka. U dětí se mohou projevovat jako opakované ušní infekce, bronchitida a zápal plic. Takové časté infekce obvykle trvají déle a jsou obtížněji léčitelné, pokud je imunitní systém oslaben.
  • Závažné infekce – Dospělí a děti s oslabenou imunitou jsou náchylnější k závažným infekcím, které mohou ohrozit život. Mezi ně patří například zápal plic, meningitida a sepse.
  • Chronická onemocnění – Nízká imunita může vést ke vzniku chronických onemocnění známých jako autoimunitní choroby (revmatoidní artritida, Crohnova choroba) a některých druhů rakoviny.
  • Pomalu se hojící rány – Rány u lidí s oslabenou imunitou se hojí pomaleji a jsou náchylnější k infekci.
  • Celková slabost a únava – Chronická únava může být jedním z prvních příznaků oslabené imunity.
  • Změny chuti k jídlu a tělesné hmotnosti – Ztráta chuti k jídlu a nepřiměřené hubnutí nebo přibývání na váze je také známkou nízké a oslabené imunity.
  • Trávicí potíže – zde mohou děti i dospělí s nízkou imunitou trpět častými průjmy, zácpou a bolestmi břicha.
  • Psychické problémy – Ruku v ruce s nízkou imunitou dětí i dospělých jdou deprese, úzkost a poruchy spánku.
  • Alergie – A také astma se častěji vyskytují u dětí a dospělých se sníženou imunitou.
  • Kožní problémy – kožní problémy nejsou výjimkou oslabené imunity.

Co způsobuje xoslabení naší imunity?

Podpora nízké imunity u dětí i dospělých je nesmírně důležitá a je také nezbytné vědět, co způsobuje, že naše imunita slábne a my se cítíme stále nemocní. V případě nízké a oslabené imunity existuje samozřejmě velmi mnoho příčin.

Mezi hlavní faktory patří špatný a nezdravý životní styl. Pokud se někdo nesprávně, nezdravě stravuje, nemá dostatek fyzické aktivity, pije alkohol nebo kouří cigarety. To vše ovlivňuje imunitu. Ruku v ruce s nezdravým životním stylem jde samozřejmě i to, že dospělí a děti nemají ve stravě dostatek živin a vitaminů, jako jsou C, D, zinek a selen. Tento nezdravý životní styl vede také k obezitě, která má rovněž velmi významný a nepříznivý vliv na imunitní systém.

Kvůli rychlé a hektické době trpí mnoho lidí také chronickým stresem, nespavostí a úzkostí, což jsou faktory, které rozhodně neprospívají posílení imunity.

Bohužel mnoho lidí a dětí trpí chronickými nemocemi, jako je cukrovka, HIV/AIDS, autoimunitní onemocnění a rakovina, které přímo ovlivňují imunitní systém a snižují jeho schopnost bojovat s infekcemi.

Jak můžeme podpořit imunitu?

kfl blog ako podporit a zvysit imunitu

Možná vás také zajímá, jak můžete podpořit svou imunitu za normálních okolností, v těhotenství, u malých dětí, ale také při rakovině.

Dbejte na dostatek spánku, který je nesmírně důležitý a jde ruku v ruce s vaším imunitním systémem. Naše tělo si potřebuje odpočinout, zregenerovat se a načerpat nové síly. Podpořit imunitu u malých dětí spánkem obvykle není žádný problém, protože malé děti, kterým je méně než 1 nebo 3 roky, často spí. Dospělí by se však měli zaměřit na kvalitní spánek, a pokud s ním mají problém, sáhnout například po melatoninu nebo jiných doplňcích stravy, které spánek podporují.

Jezte vyváženou stravu. Pestrá a vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, bílkoviny a zdravé tuky je klíčem k podpoře imunity, ať už u dětí, dospělých, těhotných žen nebo pacientů s rakovinou. Některé potraviny, například česnek, zázvor a fermentované potraviny, mohou být pro imunitní systém obzvláště prospěšné.

Fyzická aktivita je základem zdravého těla. Sport je samozřejmě také “lékem” na podporu imunitního systému. Pravidelná fyzická aktivita podporuje krevní oběh, což umožňuje lepší distribuci imunitních buněk a látek do celého těla. I když se pohybu nevěnujete extrémně dlouhou dobu, alespoň 45 minut až hodinu denně nějakého mírného cvičení, jako je chůze, plavání nebo jóga, může výrazně posílit vaši imunitu.

Zbavte se stresu nebo se ho alespoň snažte minimalizovat. Stres je naším velkým nepřítelem a má velmi špatný vliv na naše zdraví a imunitu, ať už u dospělých, nebo u dětí. Pokud máte stresující období, zaměstnání nebo z jiných důvodů stresem trpíte, snažte se ho alespoň minimalizovat. Dobrým receptem je například sport, CBD kapky nebo meditace.

Snažte se omezit kouření a alkohol. Samozřejmě zde ani nemusíme mluvit o tom, jak škodlivé jsou tyto omamné látky pro naše tělo, takže pokud se snažíte posílit svůj imunitní systém, zkuste se s těmito škodlivými látkami rozloučit.

Pijte hodně tekutin, protože hydratace těla hraje velmi důležitou roli. Vyhnete se tak dehydrataci, která má negativní vliv na imunitu a organismus obecně. Pít dostatek tekutin však samozřejmě neznamená pít slazené nápoje. Dopřejte sobě i svým dětem čistou vodu, která neobsahuje cukr. Ideální příjem tekutin pro podporu zdraví a imunitního systému je přibližně 2 litry denně.

Vitamíny a přípravky na podporu imunity

kfl blog ako podporit a zvysit imunitu

Jak jsme psali výše, pro podporu imunitního systému dospělých, malých dětí, těhotných žen nebo lidí s rakovinou je nesmírně důležité snažit se jíst vyváženou stravu bohatou na vitaminy a minerály. To je samozřejmě pravda, ale je také možné tyto vitaminy doplnit ve formě některých přípravků a doplňků. Jaké jsou nejlepší vitaminy a doplňky na podporu imunity u dětí a dospělých?

  • Léčivé houby – například reishi, shitake, sibiřská čaga jsou dalšími přírodními doplňky, které mohou podpořit imunitní systém. Tyto houby obsahují beta-glukany, které stimulují imunitní reakci a mohou pomoci zlepšit obranyschopnost organismu. Pokud vás zajímá více informací o těchto houbách a imunitním systému, podrobně jsme se jim věnovali v našem článku Léčivé houby jako strážci imunity.
  • Vitamin C – tento antioxidant pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály a podporuje tvorbu bílých krvinek, které jsou důležité v boji proti infekcím. Vitamin C se nachází v citrusových plodech, jahodách, kiwi, paprice a brokolici. Pravidelná konzumace těchto potravin nebo užívání vitaminových doplňků může pomoci zkrátit dobu trvání a závažnost nachlazení a jiných infekcí, což samozřejmě také pomáhá posílit imunitu.
  • Vitamin D – pomáhá regulovat imunitní reakce a může snižovat riziko infekcí dýchacích cest. Vitamin D získáváme ze slunečního záření, tučných ryb, vajec a obohacených potravin. Příjem vitaminu D je obzvláště důležitý pro lidi, kteří žijí v oblastech s nízkým slunečním zářením, nebo pro ty, kteří tráví málo času venku.
  • Zinek – je minerál, který hraje klíčovou roli v normálním fungování imunitního systému. Pomáhá při tvorbě a aktivaci T-lymfocytů, které jsou nezbytné pro imunitní reakci. Zinek se nachází v potravinách, jako je maso, mořské plody, luštěniny a ořechy. Užívání doplňků stravy se zinkem je samozřejmě prospěšné pro posílení imunitního systému.
  • Probiotika – podporují zdraví střevní mikroflóry, která je důležitá pro silnou imunitu. Dobrým zdrojem probiotik jsou kvašené potraviny, jako je jogurt, kefír, kysané zelí a kimči. Samozřejmě je lze užívat také ve formě kapslí. Jejich užívání pomáhá udržovat rovnováhu střevních bakterií a posilovat imunitní systém.
  • Omega-3 mastné kyseliny – jsou obsaženy v rybách, lněných semínkách a vlašských ořeších, mají protizánětlivé účinky a mohou podporovat imunitní systém. Užívání doplňků stravy s omega-3 také pomáhá snižovat záněty a zlepšovat celkový zdravotní stav.

Zdroje:

Ďalšie články